Szabadegyházi Kossuth Lajos Általános Iskola
Fenntartó

Székesfehérvári Tankerületi Központ
Igazgató: Török Szabolcs

8000 Székesfehérvár, Petőfi S. u. 5.

Központi telefonszám: +36-22-795-241
Központi e-mail cí­m:

szekesfehervar@kk.gov.hu

Adatvédelmi tisztviselő:
Dr.Várnagy Lilla lilla.varnagy@kk.gov.hu 

                            06-22-795-265

Adatkezelési szabályzat 

a Dokumentumtárban  található

OM azonosí­tó

201703

Nyitvatartás

Az intézmény nyitvatartási ideje:

hétköznap 7:00-18:00

Határtalanul 2023
  1. Előkészítő foglalkozás:  Fakultatív előkészítő foglalkozás: 2023-05.23.
    Leírás: A gyerekek előzetes feladatként az utunk során felkeresendő helyszínekről, irodalmi és történelmi emlékekről beszámolót készítettek csoportokban, ehhez adatokat gyűjtöttünk internetről. Az elkészült beszámolókat felhasználtuk kirándulásunk során.
    Kötelező Határtalanul előkészítő foglalkozás időpontja: 2023.05.30.
    Leírás: Ezen az előkészítő órán iskolánk pedagógusainak segítségével ismerkedtek a gyerekek Erdély történelmével, irodalmával, földrajzával. bemutatásra kerültek Szabadegyháza és Korond 20 éves testvértelepülési kapcsolatának fontosabb eseményei, Kiemelten foglalkoztunk a korondi fazekashagyományokkal. A foglalkozáson megbeszéltük a gyerekekkel az utunk során követendő magatartási szabályokat.  A foglalkozáson  használtuk a ÍBarangoló digitális tartalomtár tankockáit is.FOTÓK: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1fRvQM-OUQdghn3WTcqOYC54rG3kwKfaQ
  2. Hat felejthetetlen nap Erdélyben: Június 1-jén kora reggel kicsit álmos, da annál lelkesebb kis csapat gyülekezett az iskolánál. A 7. osztályosok indultak a Határtalanul! pályázat támogatásával erdélyi tanulmányi kirándulásra.

Első megállónk Nagyszalontán volt Arany János szülőházánál. Innen Torockóra indultunk. Útközben Andi néni mesélt nekünk egy-egy helyszín érdekességeiről, történetéről, legendákról. Így hallottunk arról, hogyan kötődött Ady Endre Nagyváradhoz és Csucsához, hol szeretett bele Juhász Gyula múzsájába, Annába. A Király-hágón rövid pihenőt tartottunk, a örültünk, hogy innen már tényleg Erdélyben folytatjuk utunkat. Körösfőn megkoszorúztuk a Vasvári Pál emlékére állított kopjafát. Sajnos a templomba nem tudtunk bemenni, de az kívülről is nagyon szép volt. Torockón egy nagy rendezvénybe csöppentünk. Ezen a hétvégén tartották itt a Duna Napokat, így koncertek és vásár is volt. Elsétáltunk a Székelykő lábához, megcsodáltuk Torockó híres házait. Sietnünk kellett, hiszen hosszú út állt még előttünk Korondig. Fél 9-kor érkeztünk meg az Enikő Panzióhoz, ahol Bíró Lajos bácsiék finom vacsorával vártak ránk.

Második nap is hosszabb kirándulásra indultunk. Végre megkóstolhattuk egy forrásnál a borvizet. Állítólag egészséges, de nekünk ízlett is, meg nem is. A Tolvajos-tetőn Márton Áron püspökről emlékeztünk meg, majd Csíkszereda felé haladva Andi néni elmesélte nekünk a csíksomlyói búcsú történetét. Távolból láthattuk is a kegytemplom két tornyát. Nyerges-tetőn a szabadságharc utolsó székelyföldi csatájának helyszínén megkoszorúztuk a településünk által 2016-ban állított kopjafát és Kányádi Sándor versével emlékeztünk meg az elesett honvédekről. Kézdivásárhelyen először a Székely Fogadóba mentünk, majd ebéd után a Céhtörténeti múzeumban ismerkedtünk a céhek történetével és Gábor áron életével, a rézágyúk öntésével. Nagy izgalommal indultunk a Szent Anna-tóhoz, hiszen reméltük, hogy láthatunk medvéket is. Sajnos idén elbújtak előlünk, csak a nyomaikat fedezhettük fel itt-ott. De a tó nagyon szép volt, a kürtös kalács pedig nagyon finom. Farkaslakán ellátogattunk Tamási Áron sírjához.

Ezen a napon se lustálkodhattunk sokáig az ágyban, mert Pálpatakán vártak minket a helyi iskolában. Mindnyájan kíváncsiak voltunk, milyen az élet egy tanyasi iskolában, ahol az egész felső tagozat alig több, mint a mi osztálylétszámunk. Csodálkozva láttuk a tantermet, amiben csupán két pad elég volt az egész osztálynak. Sok érdekességet hallottunk a gyerekektől a hétköznapjaikról, hogy bizony előfordult, hogy medvével találkoztak úton az iskolába, s tanítás után többen a családi gazdaságban segítenek a szüleiknek. Az iskola vezetője megmutatta nekünk a templomot, ahol felfedeztük, hogy ugyanolyan faragott csillárok vannak ott, mint nálunk Szabadegyházán a templomban. Végül megnézhettük a felújított iskolát is, ahol majd szeptembertől tanulnak.

A kapu előtt már várt minket a lovaskocsi, mellyel elindultunk felfedezni Pálpataka környékét. Kicsit szagos és zötyögős volt az út, de nagyon élveztük, hiszen csodás tájon haladtunk. Amíg a tanyán sült a grillezett hús, mi az erdőben játszottunk. A finom házi kenyér, miccs, sült hús nagyon finom volt, meg is ettünk mindent. Visszafele megálltunk egy gazdánál, ahol mézet és sajtot lehetett kóstolni, majd benéztünk az istállókba is, ahol a lovakat tartják. Érdekes volt látni egy helyi gazdálkodó munkáját. Kicsit rakodtuk is a szénát.

Negyedik napunkon erdély talán legszebb részére kirándultunk. A sok-sok kanyarral teletűzdelt úton jó volt kicsit megpihenni a Pongrác-tetőn, ahonnan szép kilátás nyílt. Már alig vártuk, hogy megpillantsuk a Gyilkos-tavat a kiálló fenyőcsonkokkal. Meghallgattuk a tó legendáját, s megismertük a tó keletkezésének valódi történetét is. Azért a bazárokban is nézelődtünk, vásárolgattunk, míg sültek a finom lángosok. Bár kicsit meredek volt, de felmásztunk a tó feletti kilátóhoz is, ahonnan szinte az egész tavat be lehetett látni. Ezután a Békás-szorosban folytattuk utunkat. Nagyon szépek voltak a 2-300 méteres sziklafalak, melyek között sétáltunk.

Hazafele megálltunk Madéfalván, a madéfalvi veszedelem emlékművénél is. Utolsó programunk Szejkefürdőn a Mini Erdély Parkban volt. Itt megnéztük Erdély híres templomairól, várairól, kastélyairól készült maketteket. Jó volt látni, hiszen ebben a pár napban nem járhattunk végig minden nevezetes helyet. Innen felsétáltunk a legnagyobb székely, Orbán Balázs sírjához. A hegyoldalban megnéztük a székelykapukat is.

Ezt a napot Korondon és környékén töltöttük. Kicsit módosult a programunk, mert Parajdon a sóbánya bezárt egy időre, így ez sajnos kimaradt a látnivalók közül. Szovátán természetesen a Medve-tavat akartuk megnézni. It megismerkedtünk a heliotermikus tavak tulajdonságaival, megtapasztalhattuk egy dombon, miért is Sóvidék a tájegység neve. Kipróbáltuk a játékokat, fagyiztunk. Ezután Korond határában álltunk meg, s felkerestük a Csigadombot. A tanösvényen végigsétáltunk, s megtudtuk, hogy a település nem csupán a fazekasságról híres, hanem egykoron az aragonitbányászat tette híressé. Az egyik helyi étteremben ebédeltünk, majd felkerestünk egy helyi fazekast. Máthé István bácsi és felesége nagy szeretettel fogadott minket. Megnézhettük a műhelyüket, ahol a csodás kerámiák készülnek. Kipróbálhattuk mi is a korongozást. Bizony nem ment olyan jól, mint pista bácsinak! Pista bácsi elmesélte, hogyan készülnek a kerámiák, milyenek a helyi minták, megnéztük a hagyományos kemencét, ahol a kerámiákat égetik. nagy élmény volt mindannyiunknak, iszen ilyet még nem láthattunk. Este egy tortával ünnepeltük meg a csoport szülinaposait, majd egy vetélkedőn mértük össze tudásunkat arról, ki mit jegyzett meg az elmúlt napokból, a látottakból és hallottakból. Ezután elkezdtük becsomagolni bőröndjeinket, hiszen reggel már indultunk haza.

Hamar eltelt ez a pár nap. Reggel elköszöntünk lajos bácsiéktól, majd sok-sok emlékkel és ajándékokkal felpakolva elindultunk haza. Fehéregyházán felkerestük a Gyárfás kúriát, ahol Petőfi a csata előtti utolsó estét töltötte. A házigazda lányának kérésére a körtefa mellett elszavalta az Egy gondolat bánt engemet... című verset. Mi is meghallgattuk a verset. Innen mi is Fehéregyháza felé vettük utunkat. Megkoszorúztuk az emlékművet, mely azon a helyen áll, ahol a költőt utoljára látták élve. Segesváron már tikkasztó hőség volt, de ez nem vette el kedvünket a város felfedezésétől. Felmásztunk a híres Óratoronyba, sétáltunk a várban, megmásztuk és megszámoltuk, hány lépcső vezet fel a diáklépcsőn. Ezután hosszú buszozás következett, hiszen következő megállónk Arad volt. Útközben Andi néni mesélt nekünk a helyi szászokról, a híres erődtemplomokról, melyből néhányat útközben is láttunk a buszról. Elhaladtunk Déva vára mellett is, s felidéztük Kőmíves Kelemnné balladáját. Aradon leróttuk tiszteletünket az aradi vértanúk emlékművénél. Evvel véget ért hatnapos erdélyi tanulmányi kirándulásunk, mely a Határtalanul pályázat keretében valósulhatott meg. FOTÓK:https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1Omh52tso79NFQz2AKNCkY5IfEBIjVcOJ

3. Értékelő órák:

Kötelező Határtalanul értékelőóra: Időpontja: 2023.06.10.
Leírás: A foglalkozáson megbeszéltük a kirándulás tapasztalatait, élményeit. A kiránduláson készült videókból összeállítottuk az élménybeszámolóhoz a filmünket Erdélyről és kiválogattuk a kiránduláson készült fotókból a fotókiállításunk anyagát. Ezek segítségével készültünk fel a gyerekeknek és szülőknek tartandó élménybeszámolóra.
Fakultatív bemutató előadás. Időpontja: 2023. 06.11.
Leírás: Élménybeszámoló a szülőknek és meghívott vendégeknek.

A HAtártalanul! pályázat keretében megrendezett rendhagyó irodalomórán 2024. június 12-én vettek részt a gyerekek. Itt megtekintették a Nem mindenki él igazán c. filmet egy felvidéki rockzenekarról, arról, hogyan tudott érvényesülni, híressé válni egy határon túli magyar rockzenekar. FOTÓK: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1Sn7bj4vcCgeXkP8966qHScgXCEzHdh5O

4. Témanap

A témanapon tartották meg a gyerekek az élménybeszámolót a többi osztálynak. A nap folyamán különböző foglalkozások, filmvetítések is voltak. A kisebbek az Legendárium rajzfilmjeit néhették meg, melyek témája egy-egy erdélyi legenda volt. A felsősök útifilmet néztek, előadást hallgathattak meg a trianoni szerződés következményeiről. A kreatív foglalkozásokon korondi fazekasmintákat színezhettek, a kirándulás egy-egy fotóját felhasználva festettek képeket. A délelőtt folyamán székely mesékkel ismerkedtek, népdalokat tanultak. FOTÓK: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1DELtjn6shgPc9fwfysC6DXowsfPAhFz0

 

  1.